בת מצווה
 
 

בר מצווה ירושלמית

ראשית ירושלים המרכז לסיורים ולימודי ירושלים מציעים תכנית המציינת את הגעתו של נער לגיל י"ג בדרך המשלבת חוויה ומשמעות חינוכית לנער ולסובבים כאחד. הסיור מבהיר את מהותה של האחריות ההדדית אליה הבן המצטרף מחונך – "כל ישראל ערבים זה לזה" כחלק ממהות הצטרפות למניין וזימון. דרך הסיור יבינו חתן השמחה והאורחים את הזכות הגדולה לקיים את הטקס דווקא בירושלים, כחלק מהגשמת החלום לדורות הקודמים ומהנחלת המורשת לדורות הבאים.

סיורים:

1. שורשים בעיר העתיקה
מסע שורשים הסוקר דמויות מופת ואישים מכוננים לאורך כל הדורות: אברהם ויצחק, דוד ושלמה, עולי הרגל למקדש, מורדי בר כוכבא וצנחני מלחמת ששת הימים. בעלי בתים וגומלי חסדים שחיו בירושלים שבין החומות והשפעתם ניכרת עד ימינו אנו.

2. שכונות במצוות
עם היציאה לדרך חדשה, נצא דרך שער ציון מחומות העיר העתיקה אל השכונות הראשונות מחוץ לחומות ירושלים. נספר את חוויותיהם של תושבי "משכנות שאננים" ו"ימין משה" שהתגוררו מחוץ לחומות וכן על הקשיים שהתעוררו והשוני באורח חייהם, יחד עם בר המצווה נשמע על דבקות במטרה, מסירות, אמונה ומידות נוספות שילוו אותו בראשית דרכו. 

3. בר מצווה במקדש
בסיור יתוודעו בר המצווה והמסיירים עימו לנושא בית המקדש מראשית בניינו ועד ימינו אנו. במעבר בין תחנות שונות ברובע היהודי נצרף חוליה לחוליה ונהדק את הקשר בין הכניסה לעול מצוות והמקדש. הסיור יסתיים בכניסה למכון המקדש שם נחזה בכלי המקדש, נשמע על כוהנים בעבודתם ולווים בנגינתם ונסיים בתפילה ובציפייה לבניין שלם במהרה.

4. מסע לאורך השרשרת ההיסטורית של העם היהודי
המתחיל באנדרטת גווילי האש וממשיך אל עבר ירושלים. ניתן לשלב מסלול קצר במבואות ירושלים או אתרי מורשת קרב בעיר.

בתום הסיורים תתקיים הקראת כתב התחייבות של הנער בינו ובין המשפחה, העם והמורשת. בר המצווה יחתום בפני כל האורחים על התעודה, שתישאר כמזכרת מהאירוע לשנים הבאות.

סדנאות:

פעמון בר מצווה
בני המצווה משנות האלפיים יפגשו את בני גילן מירושלים העתיקה שבין החומות. מה היו תפקידיהם של בני המצווה בראשית המאה שעברה? במה שיחקו, אם בכלל? מה לבשו ומה הייתה תכנית הלימודים העמוסה באותם הימים? הסדנה נערכת בחדר אותנטי בו מתנסים הבן והאורחים בהפעלת כלי בית ומטבח ישנים ולומדים אודות אורח החיים הקשה של אותם ימים (חבלים, פיילות, מטחנות, סבון נבלוסי, משקולות...) על מנת להעריך את השפע של ימינו. הדורות המבוגרים יותר יוכלו לספר את חוויותיהם האישיות מחיים קשים אלו לדור הצעיר.

מפגש הכנה
מומלץ לקיים פגישות הכנה מוקדמות של חתן הבר מצווה עם מדריכנו לגבי מהות הבר מצווה ואודות הסיור כך שהנער עצמו ייקח חלק פעיל בהדרכת חלק מהסיור או באופן ההולם ומתאים לכישוריו, שירה, נגינה וכו'...

ניתן לשזור ביום הסיור כניסה לאתרים ירושלמים מתאימים. 
נשמח להמליץ ולתאם אולמות, שרותי הסעדה, נגינה ואטרקציות נוספות בהתאם לבחירתכם
.

 
   
 
 
 
 
תן חוות דעת
נבנה ע"י1213
האתר לארגון בת מצווה / בר מצווה
info@reshit.orgכתובת: רח' היהודים, ירושליםטלפון: 02-6264488