בת מצווה
 
 

בת מצווה ירושלמית‏‏

ראשית ירושלים המרכז לסיורים ולימודי ירושלים מציעים תכנית המציינת את הגעתה של נערה לגיל י"ב בדרך המשלבת חוויה ומשמעות חינוכית לכלת השמחה ולסובבים כאחד. הסיור מבהיר את מהותה של האחריות האישית והאחריות ההדדית בה מתחייבת הבת עם הגיעה למצוות – "כל ישראל ערבים זה לזה".

סיורים:

1. בנות ציון
נצא למסע שורשים בו נגדיר את מהותה של האישה ביהדות דרך נשות מופת אשר הקדישו את חייהן לאומה לאורך הדורות. סמטאות העיר העתיקה יפגישו אותנו עם דמותן הייחודית של נשות ירושלים: נפגוש נשות חסדים ונשות עסקים, רבנית ולוחמת, מלכה ומקבצת נדבות. רחל אשת ר' עקיבא, הלוחמת אסתר ציילינגולד, הרבנית אורנשטיין, קרישה ברמן ועוד...נשים אשר חותמן נשאר כאן, בירושלים, עד היום.

2. בת מצווה במקדש
בסיור יתוודעו בנות לנושא בית המקדש מראשית בניינו ועד ימינו אנו. במעבר בין תחנות שונות ברובע היהודי נצרף חוליה לחוליה ונהדק את הקשר בין הכניסה לעול מצוות והמקדש. במהלך הסיור נכנס למכון המקדש שם נחזה בכלי המקדש, נשמע על כוהנים בעבודתם ולווים בנגינתם ונסיים בתפילה ובציפייה לבניין שלם במהרה. 

3. אמהות ותפילות
בעקבות נשים ואמהות בירושלים וסביבותיה, נדבר על הכמיהה והתפילה לילדים דרך דמותה של חנה אם שמואל הנביא - בקבר שמואל הנביא, שרה אימנו וכמיהתה לבן, רחל אימנו ועל בנינו האובדים השבויים והנעדרים, נעיין בתפילת הנשים למען בניין המקדש ובתפילות שונות שחוברו ע"י נשים לאורך הדורות. נפתח את הסיור בקבר שמואל הנביא, נמשיך לתצפית ממנזר סר אליאנס על קבר רחל, נגיע לקבר רחל, ונסיים בנסיעה לרובע וירידה לכותל.

4. בעקבות רחל אימנו
נצא לסיור בעקבות דמותה הייחודית של אם הגאולה – רחל אימנו. נתחיל את היום בגבעת הארבעה – גבעה הצופה על ירושלים ועל בית לחם. נשמע על חייה של רחל, על מהותה ומשמעותה כאם הגאולה. ננסה לבדוק היכן באמת קבורה רחל – בבנימין או בבית לחם יהודה. משם ניסע לקבר רחל לתפילה. נסיים את היום ברמת רחל, נלך אתר החפירות בקיבוץ ונשמע על אישה המנוגדת לחלוטין לרחל, עתליה המלכה. אישה אשר במקום לבנות את מלכות ישראל ניסתה לגדוע אותה.

5. מסע לאורך השרשרת ההיסטורית של העם היהודי
המתחיל באנדרטת גווילי האש וממשיך אל עבר ירושלים. ניתן לשלב מסלול קצר במבואות ירושלים או אתרי מורשת קרב בעיר.

סדנאות:

פעמון בת מצווה
בנות המצווה משנות האלפיים יפגשו את בנות גילן מירושלים העתיקה שבין החומות. מה היו תפקידיהן של בנות המצווה בראשית המאה שעברה? במה שיחקו, אם בכלל? מה לבשו וכיצד בדקו אם הן מוכנות ובשלות להינשא.. הסדנה נערכת בחדר אותנטי בו מתנסים הבת והאורחים בהפעלת כלי בית ומטבח ישנים  ולומדים אודות אורח החיים הקשה של אותם ימים (חבלים, פיילות, מטחנות, סבון נבלוסי, משקולות...) על מנת להעריך את השפע של ימינו. הדורות המבוגרים יותר יוכלו לספר את חוויותיהם האישיות מחיים קשים אלו לדור הצעיר.

קבר רחל
שיחה מלווה במצגת אודות דמותה של רחל אמנו וסיפורו המיוחד של מקום הקבר, על דרך אפרתה. הבנות יחשפו לשאלת מקום קבורת רחל, לדמותה הייחודית ולכיסופי העם היהודי לאורך הדורות אל הקבר

בתופים ובמחולות
סדנת הכנת תוף מרים אישי, העוסקת בגאולת עם ישראל בזכות נשים.

פעמון הפרשת חלה
נשים זכו במספר מצוות ייחודיות וביניהן הפרשת חלה. במסגרת הפעמון ניתן לשלב הפרשת חלה המקנה את כלת השמחה בברכה מיוחדת זו לכבוד טקס בת המצווה. 

סדנת יצירת בת מצווה 
הכנת פמוטים מחימר וברכת הדלקת נרות. 

מפגש הכנה
מומלץ לקיים פגישות הכנה מוקדמות של כלת השמחה עם מדריכנו לגבי מהות בת המצווה ואודות הסיור כך שהנערה עצמה תיטול חלק פעיל בהדרכת חלק מהסיור או באופן ההולם ומתאים לכישוריה, שירה, נגינה וכו'.

ניתן לשזור ביום הסיור כניסה לאתרים ירושלמים מתאימים. 
נשמח להמליץ ולתאם אולמות, שרותי הסעדה, נגינה ואטרקציות נוספות בהתאם לבחירתכם.

 
   
 
 
 
 
תן חוות דעת
נבנה ע"י1213
האתר לארגון בת מצווה / בר מצווה
info@reshit.orgכתובת: רח' היהודים, ירושליםטלפון: 02-6264488